Terhességi cholestasis vagy terhességi epepangás KEZELÉSE
Laborvizsgálatok
A legfontosabb laborvizsgálat az epesavszint mérés. Kutatások bizonyítják, hogy a vér epesavszintje és a magzatelhalás között közvetlen okozati összefüggés áll fenn, ezért szó szerint életbevágó ez a mérés, ami Magyarországon a legtöbb helyen egyelőre nem tartozik az alapvizsgálatok közé. Jelenleg tudomásunk szerint csupán a Debreceni Klinikán és Győrben a Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórházban található állami labor, ahol 1-2 napon belül elkészül a laborvizsgálat eredménye. Az epesavszint mérés gyorsasága- különösen a harmadik trimeszterben- rendkívül fontos, mert bizonyos érték felett a magzatelhalás kockázata igen magas, így ilyen esetben indokolt lehet a szülés megindítása.
Az epesavszinten kívül szükséges a májfunkciós értékek (GPT, GOT, LDH, Gamma-glumatil-transzferáz, Alkalikus foszfatáz) mérése is. Fontos azonban tudni, hogy a kutatások szerint a nők 20%-ának teljesen normális májértékek mellett van terhességi cholestasisa. Epesavszint mérés hiányában sajnos a kismama és a kezelőorvosa sem lehet egészen pontosan tisztában azzal, hogy fennáll-e a betegség és milyen mértékben veszélyezteti a magzatot. Aki tehát viszketést tapasztal a terhessége bármely szakaszában, annak érdemes erről a nőgyógyászának beszámolni és lehetőség szerint epesavszint mérést kérni.
Gyógyszeres kezelés
Ha a laboreredmények és a tünetek alapján diagnosztizálták a terhességi cholestasist, akkor a magzatra veszélytelen Ursofalk nevű gyógyszert szükséges szedni, amit kizárólag orvosi rendelvényre lehet kiváltani a patikában. A legújabb kutatások szerint az Ursofalk a legtöbb nőnél sajnos nem képes sem az epesavszint csökkentésére, sem a viszketés enyhítésére, ugyanakkor bizonyítottan csökkenti a spontán koraszülés esélyét, ami a terhességi cholestasis egyik lehetséges következménye.
Monitorozás
Bár a betegség kezelésében nincs jelentősége, de a kismama megnyugtatása miatt mégis nagyon fontosak a rendszeres CTG vizsgálatok, amit a problémamentes terhességekhez képest jóval korábban érdemes elkezdeni. De nagyon fontos, hogy a kismama maga is figyelemmel kísérje a magzatmozgásokat és változás (mozgáscsökkenés) esetén azonnal értesítse az orvosát!
Szülés megindítása
A vér epesavszintje hirtelen meg tud emelkedni (különösen a terhesség végén) és mivel a gyógyszeres kezelés sok esetben nem képes azt csökkenteni, egy bizonyos érték felett indokolt lehet a szülés megindítása. Természetesen ez mindig egyéni döntés, amit a kezelőorvos tud felelősen meghozni minden laboreredmény ismeretében, de a betegség kockázatai (különösen a magzatelhalás) miatt sokszor ez tűnik a legbiztonságosabb megoldásnak. Magyarországon jelenleg nincs egységes protokoll sem a szülésmegindítás feltételei sem annak időpontja kapcsán. A a legfontosabb, amit egy kismama tehet, hogy ha a terhességi cholestasis bármely tüntetét észleli magán (különösen a viszketést), akkor tegyen meg mindent annak érdekében, hogy a megfelelő laborvizsgálatokra beutalót kapjon és megmérjék az epesavszintjét.